Zajęcia z logopedą

Logopeda w przedszkolu:

- Przeprowadza badania przesiewowe

          Za pomocą specjalistycznych testów oraz własnego doświadczenia, logopeda sprawdza umiejętności komunikacyjne  dziecka oraz  jakość jego wymowy. Dzięki tym badaniom logopeda potrafi stwierdzić, który przedszkolak zostanie zakwalifikowany do terapii logopedycznej na  terenie przedszkola.

Kieruje do innych specjalistów

          Czasami podczas badań przesiewowych okazuje się, że dziecko ma krótkie wędzidełko języka, powiększone migdałki podniebienne, pojawiają się problemy z oddychaniem, z uzębieniem, zgryzem, ze słuchem. Rodzice nie zawsze zauważają takie szczegóły, więc logopeda- w trosce o dobro dziecka- zaleca konsultacje z odpowiednimi specjalistami: pediatrą, laryngologiem, stomatologiem, ortodontą. Specjalistyczne badania (na które można dostać skierowanie od pediatry na NFZ, dzięki czemu wizyty są bezpłatne) warto przeprowadzić, aby upewnić się, czy wszystko, co związane z rozwojem naszego dziecka przebiega prawidłowo.

Prowadzi terapię logopedyczną

Dzieci, które mają różnego rodzaju wady wymowy, wymagają regularnej pracy z logopedą (dla uzyskania najlepszych efektów wskazana jest przynajmniej godzinna terapia ze specjalistą/ tygodniowo- w zależności od stopnia zaburzeń  i codzienne ćwiczenia z rodzicami w domu ok. 10-15 min). W przedszkolu ćwiczenia prowadzone są indywidualnie lub w małych 2-3- osobowych grupach i trwają średnio 15-20 minut. Terapia logopedyczna opiera się na indywidualnie opracowanym planie, w którym znajduje się wywołanie odpowiednich głosek, utrwalenie prawidłowego wzorca, zautomatyzowanie nowej głoski. Dodatkowo logopeda w swojej pracy wykorzystuje szereg ćwiczeń oddechowych, słuchowych, motorycznych, które wpływają na polepszenie efektów pracy.

- Konsultacje z rodzicami

Jest to bardzo ważny element terapii logopedycznej. Jeśli nie mamy właściwego przepływu informacji, terapia logopedyczna dziecka trwa dłużej, a efekty nie są tak spektakularne. Logopeda wyjaśnia przyczyny wad wymowy, podaje instrukcje postępowania i prowadzenia ćwiczeń w domu, pokazuje w jaki sposób ćwiczyć, przekazuje materiały do utrwalania prawidłowej wymowy. Czasami (nad czym bardzo ubolewam) zdarza się tak, że nie ma kontaktu między logopedą a rodzicem. Drogi Rodzicu,  nie bój się więc zapytać! W końcu to o mówienie Twojego dziecka chodzi! 

 Logopeda Edyta Tetera